Kedy je ten správny čas na prezúvanie?
Leto je nenávratne preč, dni sa skracujú. Ranné teploty atakujú teplotu, pri ktorej je vhodné mať na aute obuté zimné pneumatiky. Chladné jesenné počasie je nevyspytateľné, čo vytvára rizikové situácie pri používaní letných pneumatík. Letná pneumatika je vyrobená z tuhších zmesí, pri nižších teplotách ešte viac tvrdne a tým stráca dostatočnú priľnavosť k vozovke, predlžuje brzdnú dráhu a zvyšuje riziko nehody. Treba si uvedomiť, že pneumatiky sú jediná časť vozidla ktorá spája vozidlo s vozovkou. Jazdou na letných pneumatikách, ale aj na zimných pneumatikách s nedostatočným dezénom ohrozujete nielen seba, svojich blízkych, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky.
Odborníci sú názoru, že letné pneumatiky je vhodné vymeniť za zimné keď teplota začne klesať na úroveň 7°C a nižšie.
Používanie zimných pneumatík a zákon
Zákon 8/2009, § 38 o cestnej premávke, určuje kedy je povinnosť mať na vozidle pri jeho používaní obuté pneumatiky:§ 38 Osobitosti premávky v zimnom období
(1)
Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič motorového vozidla kategórie M1 a N120) môže také vozidlo použiť v cestnej premávke, len ak je toto vozidlo na všetkých nápravách vybavené pneumatikami na jazdu na snehu označené horským symbolom alebo pneumatikami s označením “M+S”, “M.S” alebo “M&S”, motorové vozidlá kategórie M2, M3, N2 a N3 musia byť vybavené takými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31. marca a v prípadoch, ktoré sú uvedené v časti vety pred bodkočiarkou.
(2)
Ustanovenie odseku 1 neplatí
a) pri núdzovom dojazde, ak je na náprave namontovaná náhradná pneumatika alebo pneumatika na núdzový dojazd,
b) pre terénne motorové vozidlo podľa Čl. 4 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/858 z 30. mája 2018
c) pre motorové vozidlo používané v obci v súvislosti s plnením úloh na základe zmluvy o výkone vo verejnom záujme podľa osobitného predpisu
(3) Vodič motorového vozidla je povinný zabezpečiť splnenie podmienky podľa odseku 1, ak vzhľadom na ročné obdobie možno predpokladať, že na trase, ktorou bude s motorovým vozidlom prechádzať, bude sa na vozovke nachádzať súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza.
(4) Vodič vozidla je pred jazdou povinný odstrániť z vozidla a z nákladu kusy ľadu a snehu, ktoré by sa počas jazdy mohli uvoľniť.
Minimálna výška dezénu zimnej pneumatiky:
Minimálna výška dezénu pri vozidlách do 3,5t je zákonom stanovená na 3 mm pri zimných pneumatikách.
Predpísaná minimálna výška dezénu musí byť aspoň na ¾ povrchu pneumatiky.
Riziká pri opotrebovaných zimných pneumatikách:
Nízka výška dezénu výrazne predlžuje brzdnú dráhu vozidla, zvyšuje riziko aquaplaningu. Pneumatiky strácajú samočistiaci účinok pri jazde na snehu, čo znižuje ich trakciu, následkom čoho môže byť problém sa “vyhrabať” aj z parkoviska, prípadne vyjsť do mierneho kopca, pokiaľ je vozovka pokrytá snehom.
Ak budete účastníkom dopravnej nehody, môže Vám poisťovňa odmietnuť vyplatiť poistné plnenie.
Akú mám výšku dezénu?
Výšku dezénu na pneumatike môžete zmerať pomocou hĺbkomera. Ak hĺbkomer nemáte, orientačne sa môžete držať meracích bodov na pneumatike, ktoré je povinný výrobca pneumatík umiestniť do dezénu pneumatiky.
V každom dobrom pneuservise Vám výšku dezénu zmerajú na požiadanie bezplatne.
Zhrnutie:
Zimné pneumatiky sú na Slovensku povinné na súvislej vrstve snehu a ľadu v období od 15.11 do 31.3.
Minimálna výška dezénu je 3mm
Povinnosti ohľadom zimých pneumatík v iných štátoch prinesieme ďalšom článku