Od čoho sa odvíja cena odťahu

01.05.2022

Cena za odťah vozidla závisí od viacerých faktorov. Myslím odťah, nie prepravu vozidla, kde - kým s SUV alebo dodávkou a prívesným vozíkom na prepravu áut.

Tu je ich stručný popis:

1. Hmotnosť vášho vozidla.
Najnižšia cena za odťah zvykne byť vtedy, keď je vaše vozidlo malé ako Clio, Fabia, Yaris, Mini, Polo, i20 a pod. V tejto kategórií je aj najvyššia konkurencia medzi odťahovými spoločnosťami. Odťahové vozidlá sú "lacné", stačí vodičský preukaz skupiny B. Taktiež netreba platiť mýto a mnohí si nerobia starosti ani s poistením prepravovaných vozidiel.Do ďalšej kategórie odťahovaných vozidiel patria vozidla typu napr. Octavia, Golf, Passat, Superb, i30, i40, BMW 3 a podobne. Tu je konkurencia stále pomerne vysoká, avšak len do okamihu, pokiaľ treba ísť pre vozidlo mimo Slovenskej repubilky. Tam už sa neodvážia, nakoľko by boli preťažení, alebo stav ich vozidiel dávno nespĺňa technické požiadavky. Odťahové spoločnosti musia už mať vozidlá nad 3,5t. Musia mať koncesiu, prevádzku, školenia.
Malé odťahovky tieto vozidlá po svojom okolí veselo prevážajú, aj napriek tomu, že sú preťažení. A ak náhodou aj majú poistenie na prepravované vozidlá, toto poistenie momentom prekročenia celkovej hmotnosti zaniká.
Kategória SUV a dodávky - tu už sa hmotnosti vozidiel dostávajú veľakrát nad 2 tony, čo už si na malých odťahovkách trúfne previesť len skutočný odvážlivec. A to len po okolí. Najväčšie zastúpenie v tejto kategórií majú renomované odťahovacie spoločnosti s väčším počtom zamestnancov a odťahovej techniky. Tieto ponúkajú odťahové služby pre väčšinu kategórií vozidiel, majú poistenie, koncesiu, školenia, disponujú viacerými vozidlami takže vedia flexibilne reagovať na splnenie požiadaviek zákazníkov. Či už na Slovesku alebo v zahraničí.
Kategória LKW a autobusy - tu už nájdeme len zopár odťahovacích spoločností v každom meste. Profesionáli od ktorých by sa mohli mnohí odťahováci učiť, ako veci správne robiť.

2. Poškodenie vozidla

Poškodenie vozidla po škodovej udalosti alebo dopravnej nehode zohráva svoju úlohu pri konečnej cene za odťah. Málokedy si malá odťahovka poradí s vozidlom mimo cesty, poprípade v polohe "kolesami hore". Často ostane vozidlo s utrhnutým kolesom, alebo poškodenou nápravou. Musí prísť vozidlo s hydraulickým ramenom. A to tiež niečo stojí.
Manipulácia a príprava poškodeného vozidla na bezpečný odťah je tiež činnosť, ktorú musí niekto spraviť, zabere to dosť času, no a ten treba tiež započítať do konečnej ceny.

3. Vzdialenosť

Vzdialenosť kam potrebujete Vaše nepojazdné vozidlo dopraviť ma podstatný vplyv na cenu odťahu. Treba počítať s tým, že odťahové vozidlá sú jednoúčelové, takže si spoločnosti počítajú cenu zo stanoviska tam aj späť.

4. Krajina

Odťah vozidla zo zahraničia býva drahší ako odťahy po Slovensku. Hlavná príčina je mýto, ktoré je takmer vo všetkých krajinách vyššie ako u nás. Ďalší dôvod je, že odťahové vozidlá musia spĺňať technické požiadavky aj v skutočnosti, nie len na papieri. Udržiavať odťahové vozidlo v dobrom technickom stave, aby mohlo ísť do zahraničia stojí nemalé finančné prostriedky. Takže ak Vás niekto s radosťou odtiahne napr. Passat po Bratislave za 40 € ale z Rakúska Vám ho odmietne prísť odtiahnuť, dôvody hľadajte vyššie.